1950’lı yıllarda faaliyetlerine başlayan ÇALIŞKAN KARDEŞLER CEMİL UĞURLU ve KARDEŞLERİ KOLLEKTİF ŞİRKETİ ANKARA’ da şehir içi ve şehir dışı nakliye işleri ile ticari faaliyetlerine başlamıştır.

1970’li yıllarda faaliyetlerine taahhüt ve ticaret konularını ilave etmiştir.

1975 yılında PETROL OFİSİ A.Ş.’nin toptan akaryakıt ve madeni yağ bayiliğini alarak faaliyetlerine devam etmiş, daha sonra DİYARBAKIR TÜRK FIAT TRAKTÖRLÜĞÜ BAYİLİĞİNİ iştigal konularına ilave etmiştir.

1980 yılında ANKARA / SAMSUN YOLU 20. km.’de ki 2 adet PETROL OFİSİ A.Ş. Akaryakıt İstasyonu ile perakende ve toptan akaryakıt satışı ile yurtiçi ve yurtdışı akaryakıt nakliyesi işleri ile ticari faaliyetlerine devam etmiştir.

1982 yılında ÇALIŞKAN KARDEŞLER ULUSLARARASI NAKLİYAT VE TİC. A.Ş.’ni kurarak çeşitli AVRUPA ÜLKELERİNE frigorifik tır filosu ile Uluslararası Nakliye işleri yapmıştır.

1985 yılında faaliyetlerine ilave olarak Etlik Caddesinde PETROL OFİSİ A.Ş.’nin Akaryakıt ve servis istasyonunun işletmeciliğini almış şu anda SARIKIŞLA PETROL TİCARET A.Ş. olarak faaliyetlerine devam etmektedir.

1987 yılında ÇALIŞKAN KARDEŞLER İNŞAAT ve TİC. A.Ş.’ ni kurarak ilk olarak konut inşaatları yapmış, daha sonra çeşitli resmi kurumların alt yapı, üst yapı inşaat işleri ile faaliyetlerini sürdürmüş, 1990 – 1992 yılları arasında grubun ANTALYA BELEK Turizm merkezinde ki 5 yıldızlı 1200 yataklı otel inşaatını bitirmiştir.

1990 yılında ANKARA MAMAK İLÇESİ KIBRIS KÖYÜNDE 2 adet 110.’luk kırma eleme tesisi ve güçlü makine parkı ile çeşitli beton santralleri, resmi ve özel kuruluşların agrega (mıcır) ihtiyaçlarını karşılamış ve faaliyetlerine 2001 yılına kadar devam etmiş bu tarihten itibaren bu iştigal konusu grup şirketlerinden UĞURAL İNŞAAT TURİZM PETROL SAN. VE TİC. A.Ş. adı altında 1300 TON SAAT KAPASİTELİ Türkiye’nin en büyük kırma eleme tesisi ile agrega (mıcır) üretimi 160. TON/ saat kapasiteye sahip asfalt tesisleri ile T.C. KARAYOLLARI fenni şartnamesi ve T.S.E. standartlarında bitümlü sıcak karışım asfalt betonu üretimi, 400 Ton/saat kapasiteli plent-mix tesisi ile alt temel malzemesinin üretimi ve serimi işleri, 600m3/gün kapasiteli tesisleri ile hazır beton tesisleri ile hazır beton üretimi ve dağıtım işleri ile çeşitli kurumların yol, altyapı, gölet, baraj inşaatı konularında faaliyetlerini sürdürmektedir.

1989 yılında grubumuza dahil olan ÇALIŞKAN KARDEŞLER TURİZM İŞLETMELERİ ve TİC. A.Ş. ANTALYA BELEK TURİZM MERKEZİ’NDEKİ 1200 yataklı 5 yıldızlı BELLİS DELUX HOTEL ile 1992 yılından itibaren turizm faaliyetlerine devam etmektedir. 2014 Yılında tesis tamamen yenilenerek lüksü oda ve hizmet anlayışı ile birleştiren yepyeni konsepti ile hizmet vermektedir.

2001 yılında grubumuza dahil olan VADİ PETROL OTOMOTİV ve TİCARET A.Ş. OPET bayii olarak Dikmen Caddesi Polis Evi yanındaki Akaryakıt, LPG ve servis istasyonu ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

2002 Yılında faaliyetlerine başlayan ÇALIŞKAN KARDEŞLER SİGORTA ARACILIK HİZMETLERİ LTD. ŞTİ. Güneş Sigorta A.Ş.’nin A Acentesi olarak faaliyetlerine devam etmektedir.

2008 yılında BELLİS TRAVEL tüm havayollarının iç ve dış hat uçak bilet satışı, yurtiçi ve yurtdışı seyahat organizasyonları, vize danışmanlık hizmetleri ve BELLİS HOTEL yetkili satış ofisi olarak faaliyetlerine devam etmektedir.

Grubumuz, kuruluşundan bugüne kadar çeşitli dönemlerde gerek faaliyet alanlarındaki başarılarından gerekse vergi ödeyen kurumların ödüllendirilmesi konularında hep ön sıralarda yer almıştır.